J.R.R. Tolkien

Vítám vás na svých stránkách...jakékoli dotazy, připomínky nebo nápady posílejte na resi97@seznam.cz

Angmar

Temné království v severní části Mlžných hor. Hlavním městem bylo Carn-dum.
Země byla založena kolem roku 1300 T.v. Pánem nazgul (Černokněžným králem), který přišel na Sever s úmyslem způsobit zánik království Důnadanú ( Arthedain, Rhudaur a Cardolan), protože zde byli slabší než na Jihu v Gondoru. Brzy potom se vláy ve Rhudauru zmocnil kníže Horal , který uzavřel spojenectvý s Černokněžným králem a Rhudaur se tak obrátil proti zbylým dvěma královstvím. Tak začaly dlouhé války, které trvaly přes sedumset let.
Roku 1409 vyšlo z Angmaru veliké vojsko a obklíčilo Amon Sul. Přes statečnou obranu byli Dúnadani poraženi, král Arveleg zabit a věž spálena. Palantýr však byl naštěstí odnesen do Fornostu, hlavního města Arthedainu.
Potom byl Angmar na čas podmaněn elfy z Lindonu a Roklinky, protože Elrond přivedl pomoc z L'orienu.
Moc Angmaru opě vzrostla roku 1974. Arthedainský král Arvedui ve zlé předtuše žádal o pomoc Gondor, ten ji však nemohl ihned poskytnout, protože byl ohrožován z východu. Tehdy Černokněný král před koncem zimy napadl Arthedain, dobyl Fornost a zahnal většinu zbylých Dúnadanů, včetně královích synů , přes Lunu. Král Arvedui uprchl na sever do Forochelu, kde vyhledal pomoc lidí Lossoth, ale nakonec zahynul, když se potopila loď , která pro něj přijela.
Černokněný král se mezitím usadil ve Fornostu, osadil ho zlími lidmi a uchvátil dům i vládu krále .Nečekal však útok svích nepřátel. Tehdy totiž připlula konečně pomoc z Gondoru a vojsko bylo tak veliké,že se lodě sotva vešly do přítavu.Syn Gondorského krále potom shromáždil všechny který byli ochotni se k němu přpojit a zaútočit na Černokněžného krále přes Soumračné vrchy. K hlavnímu střetu došlo na planině mezi Nenuialem a vernimy vrchy. Síly Angmaru začaly podléhat a ustupovaly k Fornostu, když je ze severu napadl hlavní voj jízdy a rozprášil je.Tehdy byl Angmar poražen tak dokonale,že na západě od hor nezústal jediný zlí muž ani jediný skřet.Tomuto střetu se říká Bitva U Fornostu

 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.