J.R.R. Tolkien

Vítám vás na svých stránkách...jakékoli dotazy, připomínky nebo nápady posílejte na resi97@seznam.cz

Dějiny Eriadoru

Podle jeho knih se Kraj nachází v Eriadoru na západ od řeky Brandyvíny, na východ od Dalekých vrchů. Od 17. století Třetího věku je domovem půlčíků neboli hobitů. Dříve Kraj patřil do království Arnor, ale během válek s Angmarem byl opuštěn a poté v roce 1601 předán hobitům výnosem dúnadanského krále Argeleba II. z Arthedainu.

Kraj se dělí na 4 hlavní oblasti nazývané čtvrtky. Později, v roce 2340 Třetího věku, překročila hobití rodina Starorádů řeku Brandyvínu a usadila se v kraji poté zvaném Rádovsko. Ve čtvrtém věku bylo Rádovsko oficiálně přidáno ke Kraji jako tzv. Východní marka. Skromné způsoby hobitů se dobře hodily k této úrodné zemi, která pod jejich rukama vzkvétala. Vesnice tvořené norami i domky rostly, mezi hlavní patřil Hobitín, Bralův Městec, Velká Kopanina, Žabovřesky a další. Zdá se, že s výjimkou několika přírodních pohrom a skřetího nájezdu v roce 2747 byl Kraj pokojná země a příliš si neuvědomoval svět kolem. Do války o prsten se o něj téměř nikdo nezajímal, až po ní byla tato země na chvíli ovládnuta Sarumanem a jeho sluhy.

Mezi nejznámější hobity z Kraje patří Bilbo Pytlík, který se připojil k výpravě k Osamělé hoře Erebor a při tomto dobrodružství náhodou získal Jeden prsten (kniha Hobit). Tento náhodný objev vtáhl Bilba, jeho synovce Froda Pytlíka a všechny hobity z Kraje do války na konci Třetího věku (trilogie Pán prstenů).

Hobiti žili v kraji poklidně, nenáviděli dobrodružství, a nejvíce se živili zemědělstvím. Pěstovali trávu, a také snad všichni hobiti kouřili z dlouhých dýmek. Většinou jen seděli před dveřmi (krásně kulatými) a vyfukovali kroužky a „posílali je za kopec.“ I když je Kraj poklidná oblast, hobiti se dokážou vzbouřit a zasáhnout, když jde do tuhého.

Po nástupu krále Elessara byl do kraje zakázán vstup velkým lidem, aby toto krásné místečko zůstalo uchováno pouze hobitům.Citováno z „

 

Eriador-mapa

mapa Eriadoru.jpg

 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.