J.R.R. Tolkien

Vítám vás na svých stránkách...jakékoli dotazy, připomínky nebo nápady posílejte na resi97@seznam.cz

Dějiny Mordoru

Počátky "Zvrhlé země" sahají až k dobám Valar, kdy byl osvobozen Melkor, a kdy byly ukradeny Silmarily. Morgoth uprchl do země na krajích Středozemě, a i když se Silmarillion přesně nezmiňuje o jakou část jde, je to vcelku jasné.

Po Morgothově (Melkorově) pádu se Sauron začal opět přetvařovat a vyrobil Prsteny Moci:

Tři prsteny pro krále elfů pod nebem,

Sedm vládcům trpaslíků v síních z kamene,

Devět mužům:Každý je k smrti odsouzen,

Jeden pto Temného pána, jenž dlí na trůně

v zemi Mordor, kde se snoubí šero s šerem.

Jeden prsten vládne všem, Jeden jim všem káže,

Jeden všeeden všechny sváže

v zemi Mordor, kde se snoubí šero s šerem.

V druhém věku nechal Sauron postavit Barad-dûr (v překladu Temná věž, neboli Lugbúrz). Její stavba trvala celých šest století, a to přesto, že celé její základy byly položený Jedním prstenem, proto se také po porážce Saurona Frodem Pytlíkem (viz. Pán prstenů) věž zbortila.

Skřety do Merdoru přivedl Morgoth,a po jeho pádu sloužili Sauronovi. O nich více v rubrice Skřeti.

Mordor byl Sauronovou říší Druhého a Třetího věku, ale zpočátku nebyl temnou zemí. Nikdy před Sauronovým příchodem, velká pavoučice Odula vybudovala svůj domov v tunelech vysoko v Pohoří. Zdá se, že i jiné příšery přišli do Mordoru už v Nejstarších časech.

Sauron si vybral Mordor za svoju říši okolo roku 1000 D.V. Vysoké vrchy chránily krajinu z třech stran a byli důležitým činitelem v otázce obrany, časté i proti mužům z Númenoru, kteří začali objevovat pobreží Středozemě. Ale Sauronovým hlavným důvodem byla přítomnost Hory Osudu. Díky jej síle dokázal vybudoval Temnou vež jako jeho hlavní pevnost.

Sauron opustil Mordor okolo roku 1200 D.V. a odcestoval do Eregionu, kde žil mezi Elfskými kováři vydávající se za vyslance Valar. Naučil je mnohým zručnostem jako i umění tvořit Prsteny moci, ktoré byly ukovany okolo roku 1500. Sauron se potom vrátil do Mordoru a okolo roku 1600 D.V. vykoval Jeden prsten v ohni Hory osudu.

Když elfové zjistili, že byli podvedeni, vyhlásili Sauronovi válku roku 1693. On vytáhl s velikou armádou z Mordoru a zpustošil Eregion, vzal si Sedmičku a Devítku, nakonec byli jeho jednotky poraženy a on sa vrátil do Mordoru roku 1701 D.V.

Sauron začal přebudovávat pevnosti v Mordor a rozšiřoval svoji moc na východ a jih k východním a jižním pláním. Dal devítku lidem, ze kterých se potom stali devátí služebnici - Nazgulové.

Ale v roku 3262, Ar-Pharazôn král Númenoru, přišel do Mordoru s velkou armádou a přinutil Saurona vzdát se mu. Sauron viděl, že nemůže zvítězit silou, ale stále doufal, že se mu podaří porazit Númenor řečmi a lstí. Proto zostřil z temné věže a odešel jako zajatec na Númenor.

Sauron dokázal zkorumpovat Númenorčany a Númenor byl zničený Ilúvatar v roku 3319 D.V. Sauron ztratil svoje fyzické tělo, ale jeho duch přežil a vrátil se do Mordoru potomky v roku 3320 D.V. Vytvořil si nove tělo s ohavnou podobou a znovu vybudoval svou silu v Mordoru.

Elendil a jeho synové Anárion a Isildur též unikli  zkaze Númenoru a založili v Středozemi říše Arnor a Gondor. Vybudovali město a pevnost Minas Ithil V pohoří na stráženu Mordoru a Isildur se v něm usadil.

Sauron se připravil na útok na Gondor a z Hory osudu vypouštěl dým. V roku 3429 Sauron dobyl Minas Ithil. Isildur unikl na sever do Arnoru hledat pomoc, zatím co Anárion odolával útokům Mordorských vojsk. Vzniklo poslední spojenectví Elfů a Lidí a pochodovalo proti Sauronovi pod vedením Elendila a Gil-galada. V roku 3434 vyhrálo velkou bitvu na pláních Dagorlad před Černou branou, kde rozdrtilo Sauronovy vojska.

Jednotky spojenců vstoupili do Mordoru a sedm roků obléhali Temnou věž. roku 3441 Sauron odešel z věže a bil se na svahách Hory osudu s Elendilem a Gil-galadem. Všichni tři padli v souboji, Isildur odsekl úlomek Narsilu prsten ze Sauronovy ruky a jeho tělo tak zmizlo a Sauronův duch opustil Mordor.

Barad-dur byla zbořená a Sauronovy armády byli zničené a rozprášené. Na začátku Třetího věku Gondor začal střežit Mordor. Minas Ithil byla opravená a byli postavené nové pevnosti na hranicích Mordoru, mezi které patřili pevnost v průsmyku Cirith Ungol, hrad Durthang, Carchost a Narchost (zubové věže při Morannoně) a další. Ale postupem času stráže zaspali a po Velkém moru roku 1636, kdy zahynula velká část obyvatelstva Gondoru, byli strážné pevnosti opuštěné.

Pán Nazgulů se vrátil do Mordoru v roku 1980 a shromáždil okolo sebe ostatních osm Nazgulů. Začali Mordor připravovat na Sauronův návrat. V roku 2000 T. V.  začali obléhat Minas Ithil a v roku 2002 jí dobyli a stala se jejich pevností. Byla přejmenovaná na Minas Morgul. Ukořistili Palantír z věže a potom ho dali Sauronovi.

V roku 2050 král Eärnur přišel k bráně Minas Morgul jako odpověď na výzvu Pána Nazgulů a nikdo ho už víc neviděl. Od toho času vládli v místo krále Gondoru správcové.

V roku 2475 se v Mordoru objevila nová odrůda orků nazývaná Skurut-hai, kteří měli velkou sílu. Tito potom přešli Ithilien a dobyli Osgiliath. Ithilien byl znova dobytý Gondorem, ale Osgiliath zůstal v ruinách. V roku 2901 se útok zopakoval a přibližně v tom čase opustila většina obyvatelstva Ithilien.

Sauron odešel z Dol Guldur v roku 2941 a už následujícího roku se vrátil do Mordoru. V roku 2951 otevřeně projevil svou přítomnost v Mordoru a znovu postavil temnou věž. V roku 2954 začala Hora osudu znova chrlit dým a oheň. Sauron vytvářel armádu z Orků a lidí z Jihu a východu. Vytvořil novu rasu trolů zvanou Olog-hai, kteří snášejí sluneční světlo. Jedinou věcí, která mu chyběla k dosáhnutí plné moci byl Jeden prsten.

Glum - ktery byl majitelem prstenu po mnoho roků - byl roku 3017 zajat Orky a při mučení v Barad-dur vyzradil slova Kraj a Pytlík. Potom Sauron propustil Gluma z Mordoru a doufal, že ho přivede k prstenu. Roku 3018 Sauron poslal Nazgůly hledat prsten v krajině zvané Kraj.

Po zničení prstenu byl Sauronův duch rozvátý větrem a mnoho z Mordoru byli zničené výbuchy Hory osudu. Frodo a Sam byli zachráněni velkými orly.

Jižní část Mordoru Nurn byla uchráněná od zkázy, od planiny Gorgoroth dělili výběžky pohoří. Aragorn, král Elessar daroval toto území bývalým otrokům, kteří se usadili okolo jezera Nurnen.

 

 

 

 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.