J.R.R. Tolkien

Vítám vás na svých stránkách...jakékoli dotazy, připomínky nebo nápady posílejte na resi97@seznam.cz

Království Morie

. Moria nebo též Doly Morie je staré trpasličí město pod Mlžnými horami.Název znamená "Černá propast" nebo "Černá jáma" (sindarsky mor - černý, iâ - jáma). Toto temné jméno si město vysloužilo až poté, co z něj byli trpaslíci vyhnáni. Jeho původní název je Trpasluj, v trpasličí řeči Khazad-dûm, v elfštině Hadhodrond. Město se objevuje v Pánu Prstenů, Silmarillionu a v dílech vydaných z pozůstalosti, která popisují, jak Tolkien svou mytologii tvořil.

Je to staré sídlo pod masívem Mlžných hor, které dříve obývali trpaslíci a hledali v něm drahý kov - mithril. Založil ho Durin Nesmrtelný. Během Druhého věku se na západ od Morie, v oblasti zvané Eregion, usídlili Noldor, kteří si říkali Gwaith-i-Mírdain, národ kovářů, jkejich vůdcem byl Fëanorův vnuk Celebrimbor. Mezi elfy a trpaslíky panoval čilý obchodní ruch. Elfové s pomocí Saurona ukovali Prsteny Moci a když elfové odhalili Sauronovy záměry a jeho pravou totožnost, Sauron s nimi svedl bitvu a téměř všechny je zničil. V té době se Brány Morie uzavřely. Trpaslící však byli pobiti a vypuzeni skřety a zlým démonem ze starých časů, balrogem, kterého probudili svým dolováním. I když se trpaslíci vedení Balinem snažili toto místo znovu osídlit, opět je pobili skřeti a trollové. V knize Společenstvo prstenu jím procházelo 9 společníků - Aragorn, Boromir, Legolas, Gimli, Gandalf, Pipin, Frodo, Smíšek a Sam. Čaroděj Gandalf s balrogem padli při souboji do propasti, ostatní unikli.

Na Západní bráně Morie byl nápis v elfském písmu tengwar a jazyce Sindarin tohoto znění:


Dveře Durina, pána (krále) Morie. Promluv příteli a vejdi.
Já Narvi jsem je vyrobil, Celebrimbor z Eregionu napsal tyto runy.

Druhá věta se však dá přeložit jako: Řekni přítel a vejdi

Nápis byl zhotoven z materiálu zvaného ithildin, neboli hvězdoluna, který vynalezl nejspíš už samotný Fëanor a jeho neobvyklou vlastností je to, že ve světle hvězd nebo Měsíce září jasným světlem. Společenstvo touto bránou dlouho nemohlo projít, protože neznali heslo. Až pak Froda napadlo, že nápis špatně přeložili. Heslem bylo právě slovo přítel, sindarsky mellon.

 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.